Samodzielni

Dużym udogodnieniem są internetowe porównywarki cen. Nie idź od razu do sklepu i nie kupuj. Może się okazać, że w innym sklepie ta sama rzecz jest znacznie tańsza. Warto też "polować" na wyprzedaże i kupować przez Internet – tam jest zwykle dużo taniej! Nie bój się – przy zachowaniu kilku prostych zasad możesz mieć pewność, że nie zostaniesz oszukany/a.

PYTANIA MŁODZIEŻY

  • Czy gmina ma obowiązek dać mi mieszkanie, czy jest to ich dobra wola?

Jeśli spełniasz kryteria (sprawdzisz je w Wydziale Zasobów Lokalowych gminy), gmina ma obowiązek dać Ci mieszkanie. Jednak nie istnieje żaden termin, do którego musi Ci je przyznać – można czekać nawet 10 lat! Dlatego warto aktywnie się starać – dowiadywać się o postępy, pytać. To przyspiesza cały proces.

  • Gdzie mogę zamieszkać, kiedy muszę odejść z domu dziecka, a nie mam jeszcze mieszkania?

Kiedy kończysz 18 lat, dom dziecka nie ma już obowiązku Cię utrzymywać. Co jeśli nie masz jeszcze mieszkania? Niektóre domy dziecka pozwalają wychowankom pomieszkiwać, póki nie otrzymają mieszkania. Wtedy jednak muszą oni pokrywać część kosztów utrzymania. Można też zatrzymać się na jakiś czas w bursie, tanim hostelu, albo – jeśli masz taką możliwość – u kogoś z rodziny. We wszystkich tych przypadkach ważne jest, żeby aktywnie starać się o mieszkanie.

Czytaj więcej w dziale: 
Zapytaj - doradztwo