Samodzielni

Jeśli znajomy/a prosi Cię o pożyczkę, pamiętaj, że nie jest to Twój obowiązek, tylko przysługa. Zastanów się spokojnie, jaką kwotę możesz pożyczyć. Ustalcie dokładny termin spłaty. Jeśli ta osoba zwleka z oddaniem pieniędzy – spytaj ją, co się dzieje, przypomnij o sobie. Jeśli Ci nie odda – masz prawo odmówić jej następnym razem.

Jeżeli pożyczasz komuś większą kwotę, możesz poprosić o spisanie warunków pożyczki. Nie jest to oficjalna umowa, ale kartka, na której zapiszesz:

  • kwotę, którą pożyczasz,
  • termin zwrotu pożyczonej kwoty.
     

Powinien także znaleźć się tam podpis osoby, która pożycza (czyli Twój).

 

Spisanie warunków pożyczki gwarantuje, że nie da się zapomnieć o wysokości kwoty i terminie spłaty – dzięki niemu poczujesz się pewniej.

Jeżli Ty pożyczasz od kogoś pieniądze, pożycz tyle, ile wiesz, że będziesz w stanie spłacić. Umów się na realny termin oddania długu. Jeżeli okaże się, że masz kłopoty ze spłatą, odezwij się do tej osoby. Wyjaśnij sytuację. Zapłać tyle, ile możesz i umów się na kolejny termin.

Pamiętaj: ludzie zwykle potrafią wiele zrozumieć i na wiele się zgodzić, jeżli uczciwie wyjaśni im się sytuację. Najbardziej złości przeciągające się milczenie.