Samodzielni

Zasady bezpiecznego inwestowania 

  • Po pierwsze: 

Inwestowanie nie ma sensu, jeżeli w tym samym czasie spłacasz wysokooprocentowane kredyty. To tak jakbyś zarobione na inwestycjach pieniądze oddawał/a natychmiast bankowi, od którego wziąłeś/wzięłaś niekorzystny (wysokooprocentowany) kredyt. Przyznasz, że to nie ma sensu. Jak ocenić, który kredyt jest zbyt drogi? Po prostu porównuj, choćby przez  Internetowe porównywarki, czy Twój kredyt jest w grupie drogich czy tanich kredytów.

www.placemniej.pl
www.kredyty-online.net

  • Po drugie: 

Nie kieruj się reklamami, wybierając ofertę. 

Żadna reklama banku nie jest źródłem wszystkich informacji, które powinieneś/powinnaś mieć na temat oferty bankowej. Reklamy informują o niektórych możliwych korzyściach, ale nie powiedzą Ci o wszystkich możliwych zagrożeniach związanych z ofertę banku.

Przykład: 
Jeden z banków obiecywał prezent w gotówce do 1200 zł każdemu, kto na święta weźmie pożyczkę. Żeby zasłużyć na prezent w wysokości choćby 20 zł, trzeba było zaciągnąć 2000 zł kredytu, no i jeszcze założyć konto, którego prowadzenie rocznie kosztuje 40 zł.

Reklamowe kity 2009, „Gazeta Wyborcza” z dnia 04.01.2010.

  • Po trzecie: 

Nie kupuj inwestycji, których nie rozumiesz. Niektóre są tak skomplikowane, że nawet uważnie czytając rzadko kto jest w stanie zrozumieć je w pełni. Jeżeli na wstępie nie zrozumiesz, o co chodzi w ofercie, to potem tym bardziej się pogubisz.. Możesz poprosić o pomoc w wyjaśnieniu inwestycji kogoś znajomego, doradcę finansowego albo poszukać informacji w Internecie.

  • Po czwarte: 

Nie podejmuj ryzyka, jeśli nie jesteś do niego  przekonany/a. Korzystaj z ofert bankowych albo innych form inwestycji, które wydaje Ci się  bezpieczne. To Ty sam/a podejmujesz ryzyko, lokując pieniądze. Ważne, żebyś miał/a poczucie, że ryzyko utraty zainwestowanych pieniędzy nie jest jak dla Ciebie za wysokie. Podejmując ryzyko finansowe, zawsze odpowiedz sobie na pytania: Ile jestem w stanie stracić? Nie zawsze wygrasz, ryzykując, dlatego nie staraj się za wszelką cenę „odegrać”i odzyskać w pełni zainwestowane pieniądze. Ważne, żeby z każdej nauczki wyciągać wnioski.

Inwestycje obarczone dużym ryzykiem powinny być planowane na długi czas (na kilka, kilkanaście lat), gdyż ich wartość może się znacznie wahać w czasie. Wartość ta będzie czasem rosła, a innym razem spadała, ale ogólny kierunek pomimo wahań powinien być wzrostowy. Dlatego oszczędzanie na odległe i duże cele, np. emerytura, jest najskuteczniejsze poprzez bardziej ryzykowne inwestycje. Dzięki temu można wykorzystać ich wyższą stopę zwrotu (czyli zysk) i poprzez długi termin zmniejszyć ryzyko.

  • Po piąte: 

Sprawdzaj dokładnie, jakie są koszty (np. opłaty bankowe) związane z inwestycją, którą wybierzesz. Te drobne opłaty potrafią skutecznie obniżyć korzyści, jakich spodziewasz się w związku z lokatą bankową czy kupnem obligacji państwowych.