Samodzielni

Pamiętaj o zagrożeniach:

  • Ochrona danych osobowych. Jeśli korzystasz z Internetu zadbaj o to, by nie podawać swoich danych osobowych (imię, nazwisko, adres, adres mailowy, nr konta czy nr telefonu) tam, gdzie nie jest to konieczne i uzasadnione. Może zdarzyć się tak, że ktoś będzie chciał wykorzystać Twoje dane na Twoją niekorzyść, np. wysyłając do Ciebie niechciane wiadomości lub podszywając się pod Ciebie.
     
  • Ściąganie filmów i muzyki z Internetu. Ściąganie filmów i muzyki z Internetu (tzw. piractwo) to rodzaj kradzieży, czyli przestępstwo. W Internecie są dostępne strony, z których można ściągnąć muzykę legalnie i dużo taniej niż kosztuje płyta CD w sklepie.
     
  • Nielegalne oprogramowanie. Instalowanie i korzystanie z nielegalnego oprogramowania (np. kopii oryginalnych programów) to również przestępstwo. Policja ma prawo sprawdzić, czy oprogramowanie, którego używasz jest legalne. Jeśli nie, Twój komputer z całą zawartością zostanie skonfiskowany.

 

  • Uzależnienie od komputera i Internetu. Zbyt długie i zbyt częste korzystanie z komputera i Internetu może prowadzić do uzależnienia. Szczególnie zagrożone uzależnieniem są osoby, które grają w gry komputerowe (zwłaszcza sieciowe). Takie uzależnienie może sprawić, że kilka albo kilkanaście godzin będziesz spędzać przed ekranem, kosztem jedzenia, snu i wykonywania codziennych obowiązków. Jeśli zauważysz u siebie objawy uzależnienie od komputera lub Internetu, pójdź do psychologa.

 

  • Komfort i higiena pracy przy komputerze. Bardzo ważne jest zachowanie właściwej postawy podczas korzystania z komputera oraz odpowiednia higiena pracy. Krzesło powinno być tak ustawione, by stopy stabilnie opierały się o ziemię, a kręgosłup był prosty i dobrze podparty. Pisząc na klawiaturę, powinniśmy opierać ręce na blacie biurka. Dobrym rozwiązaniem jest podkładka pod myszkę, która ma specjalne wybrzuszenie, na którym można oprzeć nadgarstek.

 

Jak upewnić się, że mój komputer jest bezpieczny, kiedy korzystam z Internetu?

Internet daje dostęp do wielu stron i informacji, jednak czasem zdarza się, że do naszego komputera przenikają z sieci niepożądane wirusy, które mogą sprawić, że komputer stacjonarny lub laptop nie będzie sprawnie funkcjonował. Najgroźniejsze wirusy mogą skasować to, co mamy zapisane na dysku, a w skrajnych przypadkach nawet ukraść dane z naszego komputera. Dlatego zawsze warto używać programów antywirusowych. Bezpłatne programy antywirusowe można ściągnąć za darmo z Internetu.

Aby mieć pewność, że wirusy nie przenikną do komputera inną drogą niż z Internetu, warto także skanować każdą przenośną pamięć (USB), którą podłączamy do komputera.